Szczelność okna zależy nie tylko od parametrów technicznych stolarki, ale również od prawidłowego montażu. Nawet najcieplejsze okna , zamontowane w nieprawidłowy sposób nie będą spełniały zakładanych oczekiwań domowników.

Na jaki sposób montażu się zdecydować, aby nasze okna służyły nam przez wiele lat?

 

Tam gdzie jest to możliwe , a więc w przypadku każdej nowej inwestycji rekomendujemy zastosowanie tzw. CIEPŁEGO MONTAŻU.

Różnica między montażem standardowym ( wyłącznie na kołki i pianę) , a ciepłym montażem polega na sposobie uszczelniana przestrzeni między ramą ościeżnicy okna , a murem budynku.

W przypadku montażu standardowego, jako izolator wypełniający szczeliny pomiędzy ramą okna a murem wykorzystywana jest piana poliuretanowa (PUR). I to niestety jedyne uszczelnienie. Nic nie zabezpiecza warstwy izolacyjnej przed agresywnym działaniem wilgoci, która będzie niestety w nią ingerowała, a to z kolei będzie skutkować przemarzaniem. Zawilgocona pianka ulega degradacji i na styku ościeżnicy z murem powstają tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła w pomieszczeniach.

Ciepły montaż – na czym to polega?

Ciepły montaż polega na użyciu trzech warstw izolacji (taśmy paroszczelnej, izolatora termicznego w postaci piany PUR, taśmy paroprzepuszczalnej ), z których każda pełni inną funkcję.

  • Zewnętrzna warstwa (taśma paroprzepuszczalna) zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz nawet podczas obfitych opadów, a także chroni przed wiatrem i promieniowaniem UV. Powinna ona również być paroprzepuszczalna, aby umożliwić odparowanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek dyfuzji lub nieszczelności zewnętrznej.
  • Warstwa środkowa (piana PUR) odgrywa w tym systemie montażu rolę izolatora termicznego i akustycznego. Musi pozostawać sucha (przemoczona nie zapewni długotrwałej ochrony przed przemarzaniem i pleśnią), a jednocześnie umożliwiać przepływ nagromadzonej w niej pary.
  • Warstwa wewnętrzna (taśma paroszczelna) . Ostatnią warstwę w montażu ciepłym stanowi uszczelnienie wewnętrzne, które dzięki swoim właściwościom paroizolacyjnym blokuje przenikanie do warstwy środkowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia.

 

Uzupełnieniem ciepłego montażu są :

  1. Ciepłe parapety – wykonane z twardego XPS ( doskonały izolator) .Montue się je pod oknami . Właściwe parapety wewnętrzne i zewnętrzne montuje się na tych podwalinach. Dzięki zastosowaniu ciepłego parapetu niweluje się mostki termiczne, a tym samym przemarzanie pod ramą okna.
  2. Podwaliny pod drzwi tarasowe i balkonowe – wykonane z klinarytu ( polistyren ekspandowany specjalnie utwardzony , a jednocześnie doskonały izolator). Dzięki zastosowaniu takich podwalin niweluje się mostki termiczne, a tym samym przemarzanie pod ramą drzwi tarasowych i balkonowych.
  3. Ocieplenie nadproża nad oknem (w przypadku zastosowania rolet zewnętrznych). W celu likwidacji mostka termicznego w miejscu kasety rolet po ich opuszczeniu pomiędzy kasetą a murem stosujemy ocieplenie w postaci mat Aluthermo Qattro. Aluthermo®QUATTRO jest pierwszym, cienkim, wieloodbiciowym systemem izolacji wielowarstwowej w całości zgrzanym termicznie. Składa się łącznie z siedmiu różnych warstw, zamkniętych w produkcie o grubości zaledwie 1 cm.